First Presidency - Current Members

The First Presidency is the group that leads the Church of Jesus Christ of Latter-day Saints, under the direction of Jesus Christ through revelation. The first presidency consists of three members; the president and two counselors.

Learn more about the First Presidency

Thomas S. Monson

thomas s monsonPresident of The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints on February 4, 2008. He had served as a Counselor in the First Presidency of the Church since November 10, 1985. He was ordained an Apostle and called to the Quorum of the Twelve Apostles on October 4, 1963, at the age of 36. President Monson served as president of the Church’s Canadian Mission, headquartered in Toronto, Ontario, from 1959 to 1962. Prior to that time he served in the presidency of the Temple View Stake in Salt Lake City, Utah, and as a bishop of the Sixth-Seventh Ward in that stake

Learn more about Thomas S. Monson

 

Henry B. Eyring

henry b eyringPresident Henry B. Eyring was named as First Counselor in the First Presidency of The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints since February 3, 2008. Previously, he had served as Second Counselor in the First Presidency to President Gordon B. Hinckley since October 6, 2007. He was named to the Quorum of the Twelve Apostles of The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints on 1 April, 1995, having served as a member of the First Quorum of the Seventy since 3 October, 1992. President Eyring had served as Commissioner of Church Education since September, 1992. He previously served as First Counselor in the Presiding Bishopric from April 1985 to September 1992 and as Church Commissioner of Education from September 1980 to April 1985, and also September 1992 to January 2005.

Learn more about Henry B. Eyring

 

Dieter F. Uchtdorf

diter f uchtdorfPresident Dieter F. Uchtdorf was called as Second Counselor in the First Presidency of The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints since February 3, 2008. He was sustained as a member of the Quorum of the Twelve Apostles of The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints on October 2. 2004. He has served as a General Authority since April 1994, and served as a member of the Presidency of the Seventy from August 2002 until his call to the Twelve. President Uchtdorf was born on November 6, 1940 in then Mährisch-Ostrau, Czechoslovakia, to Karl Albert and Hildegard Else Opelt Uchtdorf. He was raised in Zwickau, Germany, where his family joined the Church in 1947.

Learn more about Dieter F. Uchtdorf